about marva"מרווה – משפט רווחה והעצמה", הינה עמותה ללא כוונת רווח אשר הוקמה בכדי לפעול לשמירת שלומם, כבודם וחירותם של אנשים המתמודדים עם קושי לדאוג לענייניהם וצרכי חייהם. בנוסף להיות מרווה צמח מרפא ראשי תיבותיו הינם  משפט רווחה והעצמה. ואכן כפי שעולה משמה, העמותה שמה לה למטרה לפתח מענים ושירותים עבור אותם אנשים המתקשים לדאוג לענייניהם וצורכי חייהם ולהעצימם באמצעות שילוב עולמות התוכן של משפט ורווחה ומשפט טיפולי.

תיאורית המשפט הטיפולי מדגישה את העובדה כי למשפט, כאשר הוא מיושם בפועל, השלכות על הנפש ועל הרווחה הפסיכולוגית של  הצדדים המעורבים והמושפעים מההליך המשפטי (להלן: השלכות טיפוליות), כאשר השלכות טיפוליות אלו יכולות להיות חיוביות או שליליות. התיאוריה מבוססת על התובנה שאם מתכוונים לכך ואם לאו, המשפט פועל כסוכן טיפולי. למשפט המהותי, לפרוצדורות המשפטיות ולאופן שבו בעלי התפקידים - עורכי דין, עובדים סוציאליים לפי החוק ועוד - הפועלים בעולם המשפט, השלכות טיפוליות חיוביות או שליליות על כל ה"צדדים" להליך. התיאוריה מבקשת שנהיה ערים להשלכות אלו ושנבחן אם ניתן להתערב משפטית באופן שיצמצם את ההשלכות הטיפוליות השליליות וימקסם את ההשלכות הטיפוליות החיוביות.

הצוות המקצועי שלנו

ד"ר מיקי שינדלר

מנהל מקצועי של מרווה

ד"ר מיכל ווזנר

מנהלת מרכז סמל, יועצת משפטית

ד"ר יעל וקסמן

מנהלת הקליניקה לסיוע משפטי לאזרחים ותיקים וניצולי שואה, יועצת משפטית

עו"ד שלומית ברנס

יועצת משפטית

פנינה פריץ

מנהלת כספים

עו"ד ענבר הר אדיר

מנהלת פעילות הסניף הצפוני של מרווה

עו"ד ניבין אבו עקל- שבאט

מנהלת פעילות מרווה בחברה הערבית

שירה בטלין

מנהלת אדמיניסטרטיבית

נורית גז

עובדת סוציאלית של מרכז סמל

אילון ברכפלד

רכז תוכנית קבלת החלטות נתמכת, יועץ משפטי

עו"ד דורית אלון-כשר

מובילה את פרויקט "הגנה על זקנים מפני ניצול צרכני"

עו"ד סופי גרניט

יועצת משפטית

ועד מנהל

 • ד"ר אלי רוזנבאום

  ד"ר רוזנבאום משמש כמנהל היחידה לאונקולוגיה אורולוגית בבי"ח בילינסון , פתח תקווה. את לימודי הרפואה סיים באוניברסיטה העברית בירושלים ואת התמחותו באונקולוגיה עשה בבית חולים הדסה עין -כרם ירושלים. את תת ההתמחות באונקולוגיה אורולוגית עשה בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ון הופקינס בבולטימור, מרילנד, ארצות הברית. עד היום פרסם עשרות מאמרים בספרות הרפואית ובעיתונים המובילים בעולם ובחלקם הוא אף משמש כסוקר. חבר באיגודים אונקולוגיים בארץ ובעולם ובוועד הארצי לאורולוגיה אונקולוגית. בנוסף אלי חבר וועד ומתנדב שנים רבות בעמותת "אהבת רחמים" בירושלים, עמותה העוסקת בין השאר בגמילות חסר וסיוע כלכלי לנזקקים.
 • ד"ר שרה אלון

  ד"ר שרה אלון היינה ד"ר לעבודה סוציאלית מומחית בתחום זקנה, ופרט בתחום זקנים בסיכון והתעללות בזקנים והזנחתם. פרסמה מאמרים וספרים רבים בתחום זה. שרה מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל, אוניברסיטת תל אביב; ובבית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית אשקלון. בשנת 2019 שרה זכתה בפרס מטעם בית ספר לעבודה סוציאלית אוניברסיטת תל אביב על תרומתה לקידום שירותי הרווחה ומדיניות חברתית בישראל וזאת בשל פועלה רב השנים לקידום תחום הזקנה ובפרט התמודדות עם תופעת התעללות והזנחה של אזרחים ותיקים.
 • נחמה יסלזון

  גב' יסלזון הינה בעלת תואר ראשון בשפה וספרות אנגלית מאוניברסיטת חיפה ותואר שני בייעוץ חינוכי מהאוניברסיטה העברית אותו סיימה בהצטיינות. כמו כן סיימת קורס בהנחיית קבוצות מטעם מכללת אפרתה. נחמה מילאה במשך למעלה משלושים שנה תפקידים מגוונים במערכת החינוך, כולל הוראה, הדרכת מורים וניהול. מאז צאתה לגמלאות פעלה בתחום ההתנדבות בעיקר בארגון יד שרה כולל פיתוח תכנים בנושא זה וליווי מנהלים העובדים עם מתנדבים. בנוסף נחמה היא אמנית מוערכת העוסקת מזה שני עשורים באמנות הטלאים, והציגה תערוכות יחיד בארץ ובחו"ל.
 • גילי פנחסי

  גילי פנחסי הוא חבר הועד המנהל של עמותת "בית הגלגלים", מזה כ 25 שנה. הוא מתנדב בעמותת "פעמונים" כמלווה משפחות, עוסק בייעוץ תעסוקתי, מרצה ומנחה בסדנאות שמארגנת העמותה. מתנדב בקו סיוע. שחקן תיאטרון פלייבק. גילי הוא גמלאי משרד רוה"מ, פעיל ויזם חברת, מנהל ההקמה של מכון המחקר "מענים" לחקר תוכניות לחילוץ מעוני, בתוכנית "מפרש" לקידום מיזמים חינוכיים עם מנהלי בתי ספר. גילי בעל תואר שני במדעי המדינה במסגרת המכללה לבטחון לאומי, חתן אות הנשיא למתנדב ושותף לפרס ביטחון ישראל.
 • יעל אילוז

  יעל אילוז היא כלכלנית בכירה, שמאית מקרקעין מוסמכת ומגשרת. היא עוסקת בייזום, ביישוב סכסוכים ובניהול משאים ומתנים באופן מיטיב.
 • גרי רוט

  בטרם פרישתו לגמלאות בשנת 2020 גרי שמש כמנכ"ל עמותת עמדא לחולי דמנציה , אלצהיימר ומחלות דומות בישראל במשך כ 15 שנה. במהלך תקופה זו גרי היה אחראי על פיתוח והקמת תוכניות רבות ומגוונות לשם העלת איכות חייהם של חולי אלצהיימר ובני משפחתום כגון ליווי פרטני טיפולי וקבוצות תמיכה עבור בני המשפחה, פרויקטים בתחום האומנות והיצירתיות עבור החולים עצמם, תוכנית ידידי דמנציה שמטרתה ליצור שינוי בקהילה בכל הנוגע לאופן ההתייחסות לאדם החי עם דמנציה ועוד.
  בהכשרתו גרי היינו מהנדס תעשיה וניהול ולפני שניהל את עמותת עמדא היה בין מקימיו של אגף ההנדסה בחברת ECI טלקום, ובהמשך אחראי על תקציב ובקרה בחטיבת INOVIA . עוד קודם לכן גרי שירת שנים רבות בצה"ל ובין השאר ניהל את תוכנית העבודה של המערך הטכנו לוגיסטי בחיל הים . במשך כ-30 שנה גרי מתנדב בארגון LIONS(גדול הארגונים להתנדבות בעולם), ועמד בראשו של הארגון בישראל (נציב ליונס ישראל).מתנדב במרפאת זיכרון של בית חולים שיבא ו"במוקד הזהב" של עיריית ר"ג.

וועדה מייעצת

 • ענת בן זקן

  הינה עובדת סוציאלית משנת 1986, בעלת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית ירושלים.
  ענת מנהלת תוכנית לחיזוק מיומנויות תעסוקתיות בחברת דנאל משאבי אנוש. בנוסף היא מדריכה סטודנטים לעבודה סוציאלית ומתנדבת בעמותות שונות , בין השאר כיועצת מקצועית בעמותת "יד תמר"- המסייעת לחולי סרטן ובני משפחותיהם.
  עד תחילת שנת 2021 ניהלה ענת במשך 23 שנה את אגף שרותי בית וקהילה ביד שרה ופיתחה שירותים רבים ברמה הארצית לאנשים עם מוגבלות, לבני הגיל השלישי ולבני משפחותיהם.
  לפני כן עבדה ענת בעיריית ירושלים בתפקידי מטה עם אוכלוסיית הגיל השלישי ותפקידה הראשון היה כעובדת שיקום בביטוח לאומי. ענת מתמחת בניהול ושימור מתנדבים ועובדים וכן בפיתוח וקידום תוכניות להעצמת אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות , בני הגיל השלישי ובני משפחותיהם.
  ענת הייתה מיוזמי הקמת עמותת מרווה ומלווה אותה בייעוץ, ליווי, פיתוח ותמיכה מתחילת דרכה.
 • כרמית חפר הנטשל

  גב' כרמית חפר הנטשל הינה בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית- msw . כרמית מטפלת ומדריכה זוגית ומשפחתית מוסמכת, מומחית ומדריכה מוסמכת בטיפול התנהגותי קוגנטיבי וכן מומחית בתחום הזקנה. כרמית עבדה במשרד הרווחה בתחום הנכויות ומעל 17 שנה רכזה את נושא חוקי הגנה על זקנים ואת תחום הטפול בזקנים נפגעי התעללות והזנחה בעיריית תל אביב. כרמית חברה במכון שיטות, מטפלת, מדריכה ובצוות הבכיר ב"אלומה" מרכז לטיפול זוגי משפחתי ופרטני, מרצה ומדריכה בבית הספר המרכזי לעובדים סוציאליים, באש"ל, במסלול האקדמי המכללה למינהל וברשויות עירוניות . בנוסף לכך כרמית הינה בעלת קליניקה פרטית לטפול אישי, זוגי ומשפחתי לכל הגילאים הבוגרים כולל אנשים בגיל הזקנה .
 • ג'ני ברודסקי

  גב' ברודסקי ניהלה עד לאחרונה את המרכז לחקר הזקנה במאיירס-ג'וינט מכון ברוקדייל. במהלך 38 שנות עבודתה במחקר, היא ניהלה מחקרים העוסקים במצבם וצורכיהם של הזקנים בתחום הבריאות והרווחה ופרסמה עשרות רבות של פרסומים בנושא. כמו כן ג'ני היא העורכת של השנתון בני 65+ בישראל. ג'ני הייתה מעורבת בפיתוח והערכה של תכניות הדגמה לשיפור מערך השירותים לזקנים ולבני משפחתם וכן פיתחה יחד עם קבוצת מומחים את התכנית הלאומית להתמודדות עם מחלת האלצהיימר. בנוסף לפעילות המחקרית השוטפת, היא חברה בפורומים מקצועיים לאומיים ובינלאומיים, והייתה מרצה שנים רבות באוניברסיטה העברית ובמכללה האקדמית לישראל ברמת גן.
 • ד"ר שי ווזנר

  ד"ר שי ווזנר הנו בעל דוקטורט במשפטים מן האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא עורך דין ומרצה בכיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ראש מכון טאובנשלאג לחקר המשפט הפלילי. שי הוא מנחה אקדמי לקליניקה לזכויות בהליך הפלילי, ועוסק רבות בשאלות של אתיקה, מוסר ושוויון חברתי.
 • פרופ' פסח ליכטנברג

  פרופסור פסח ליכטנברג למד רפואה בבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין של הישיבה יוניברסיטי בניו יורק. במשך שנים רבות ניהל מחלקה בבית החולים הרצוג, והנו פרופסור חבר קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ואף כיהן כראש החוג לפסיכיאטריה.
  פסח הוא ממקימי עמותת "סוטריה" ועומד בראשה, וייסד את הבית המאזן הראשון שהוקדם בישראל בשנת 2016. מטרת העמותה היא להציע פתרונות למתמודדים בתוך הקהילה, במסגרות של בתים מאזנים וללא אישפוז. פסח נחשב לאחד ממובילי המאבק לצמצום השימוש בקשירה ובתרופות אנטי פסיכוטיות כפרקטיקה להרגעת חולי נפש.

ועדת ביקורת

 • עו"ד רות שלגי

  עו"ד רות שלגי היא בעבר סגנית רשם העמותות.
 • מר יעקב פריד

  מר יעקב פריד גמלאי שירותי הביטחון וכן עסק ועדיין עוסק רבות בתחום הרווחה והחינוך.